вторник, 21 април 2020 г.

Природна аптека в условия на вирусна епидемия

от Божанка Гатева

Как подготвям природната аптечка в условията на вирусна епидемия, пандемия, психоза и карантина.

В условията на едно разболяване, oт какъвто и да е грип, или вирус (още повече от такъв със световна слава), е налице понижена жизненост, висока температура, хрема, болки в мускулите, зачервено гърло, кашлица (възможни други оплаквания) и силна отпадналост.
Ефективността на човек е силно понижена. Затова предварително приготвям и преглеждам арсенала си от природни продукти и природни антибиотици, и набавям някои основни неща.
Тоест попълвам природната аптечка, защото ситуацията не е за подценяване, нито за надценяване. Сега е момент за проверка, кой, колко ефективни методи знае, прилага, и колко успява наистина.
И понеже ефективни вирусни лекарства и препарати няма, още повече и не съм ползвала съзнателно от 30 г, приготвям ползваните от мен природни средства.

Какво слагам и кои средства гледам да са налични в къщи?
Това са всички природни средства, и природни антибиотици, извлеци, билки и лечебни храни, на които разчитам в условията на домашното си оздравяване.
Такива някои по-основни средства гледам да имам и когато съм на път, в условията на моя пътешественически живот.
Какво ползвам?
Прополис, хрян, лук, чесън, джинджифил, кармолис, балсам колд, евкалиптово масло, чаено дърво масло, риган масло, сода, левурда извлек, пчелни продукти, билки (имам всичко почти, хобито ми са билките и билкобера, та съм почти заредена като билкова аптека), семена – анасон, копър, ленено семе, синап – много важни природни антибиотици за мен.

Средства в природната аптечка ползвани от мен за ПРОФИЛАКТИКА и предварителна ПРЕВЕНЦИЯ на вирусни състояния:

Джинджифил – смуча парченце корен джинджифил, колкото бонбон превантивно по цял ден, или понякога, и или при първи симптоми.
Хрян - смуча парченце корен хрян, колкото бонбон превантивно по цял ден, или понякога, и/или при първи симптоми.
Чесън и лук – с храната по една две скилидки, резена, вечер, или когато съм в къщи.
Масло от чесън- направих си маслен извлек със зехтин, наполовина зехтин-наполовина чесън в стъклен съд, смачкан с дървено хаванче, стоя на хладно седмица и прецедих.
Та като го прецедих, остана гъстото, и щях да го хвърлям. Ама опитах две три супени лъжици от чесновия пулп в чаша вода, и го изпих. И останах възхитена, защото не дразни стомаха и не люти, и се оказа много приятен и елегантен начин, на прием на чесън. И за профилактика и в процеса на лечението, една или няколко лъжици в чаша вода. Масло от чесън има и на капсули в аптечната мрежа.
Див чесън, левурда на спиртен извлек, 20 - 40 капки, в 30-50 мл вода, веднъж дневно, сутрин.
Левурда прясна, див чесън в салатата от маруля, и всякаква салата.
Зелен чесън и лук, в салатите всекидневно.
Прополис спиртен извлек – 30 капки веднъж дневно е дозта за възрастен, и по-малко за деца над 7,10г, в зависимост от теглото и възрастта.
Пчелен прашец – по чаена лъжичка един два пъти дневно.
Сребърна вода 15 % – от двайсет, петдесет мл веднъж дневно, до 100 мл , разделено на няколко приема, или по една глътка като се сетя.
Тампони, памучета със прополис в ноздрите (и ушите) при излизане или при първи симптоми или нощем по време на сън.

МУСКА

Торбичка, тип амулет, от тензух, марля с парченце камфор на кристали, и няколко срязани скилидки чесън – носи се на врата, или в джоба.

ПРОФИЛАКТИКА чрез МАСКАТА

От вътрешната страна на маската залепвам ежедневна превръзка, на нея накапвам нещо или няколко от следните средства: прополис, кармолис, левурда спиртен извлек, масло евкалипт, масло чаено дърво, или натърквам малко чесън. Това прави, маската, дихателната среда, и периметъра на около стерилни. И дават по-много добра защита от самата маска. Маската пази дъха и при евентуално кихане, да не отиват много наоколо пръски . Но вируса не го спира, твърде е малък. Докато всички тези гореизброените правят ефективна маската.

В природната аптечка събирам и люспи от лук, и чесън, и черупки от орехи, които ползвам в чая.
Хубав мед, от доверен приятел пчрелар, заделям буркан, два, да има за такива случаи. Болен, няма как да тръгнеш да търсиш хубав мед. Например лук с мед, ряпа с мед, чесън с мед, лимон с мед, са чудесни по резултати природни антибиотици.

Идва ред да се огледат и подправките в кухнята.
Всички подправки са билки, казваше баба Цецка, на 93 г, много неща съм научила от нея.
Чер пипер, в нашата Народна медицина се ползва в компреси за гърло и гърдите, грято вино със черен пипер е класически лек от нея. Ползвам и в горещи супи при разболяване.
Ванилията я ползвам в някои сиропи за кашлица.
Винаги зареждам да имам пакетчета джинджифил на прах, които ползвам в чайя, във смес от смлени семена, при гърло и кашлица, разбъркани с масло и мед и в домашни сиропи с лимон и мед. Слагам джинджифил на вкус, да е поносимо люто.
Содата ползвам като едно основно средство, просто и достъпно, природен антибиотик. Ползвам сода за почистване на гърлото, за промивки на носа с топла вода и сода при хрема, а и за компреси на гърдите, и на гърлото, за гаргари.
Солта ползвам за загряване на краката, едра морска сол в топла вода. Солта народа ползва едра и ситна сол и за разтривка, на тялото с мас и сол, ползвала съм много пъти и загрявайки, разтривайки гърдите, гърба, и цялото тяло. И винаги помага.
Карамфил подправката, е с чудесно антипаразитно действие.
Лют пипер - чудесен природен антибиотик ползвам в храната поръсен или в супите може и на чай.
Ябълков оцет ползвам разреден с вода при температура, и за вътрешен прием, по една супена лъжица в чаша вода.
Зехтин със сол, ползвам за разтривка също.
Зехтин ползвам и със задушен чесън, при хрема и синузит.
Краве масло, ползвам в смес с мед, при домашен сироп, с джинджифил, с ванилия, при кашлица.
Лимони ползвам за фреш разреден до приятност с вода, за домашен сироп с мед, за сваляне на температурата като компреси и обтриване на тялото, за вътрешен прием при гърлобол, и не само.
Грейпфрути ползвам като природен антибиотик, ям ги през 2-3 часа, като лечебна храна за целия период на вируса. Грейпфрут ползвам и за сваляне на температурата, по същия начин, ям го и тя пада от 15 мин до половин час.
Moга да изреждам още много неща, мехлем невен, мехлем с прополис, в домашни мехлеми при хрема и синузит, кестени конски изсушени също. Боров мед, малини и боровинки, шипков извлек, или шипково вино...
Билков чай мащерка, босилек, риган, лавандула, салвия и още много други, според симптомите.

Драги читатели, симпатизанти на Народната медицина и почитатели. В тази статия маркирах някои по-основни средства с които попълвам природната аптечка в превенция и профилактика на вирусните епидемии.
Казах и с по няколко думи как и за какво ги ползвам.

Повече има в статиите ми за Природните антибиотици, грип, вирусни инфекции, където съм ги разгледала по-обстойно, как се справям и с какво, и съм дала примерни дневни режими
В условията на едно разболяване, не е момента човек да чете, да се информира, и да пазарува, а е момента на максимум да се концентрира и приложи каквото е оптимално възможното. Затова ви информирам, от моят опит, какво правя, а нека всеки сам да вземе достъпното и симпатичното му.

Бъдете здрави: Божанка Гатева

Повече информация:
Статията за вирусни инфекции е тук:
https://www.facebook.com/1623094287948711/posts/2007820606142742/
Природните антибиотици от моят опит :
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=2498680470390084&id=1623094287948711&__tn__=K-R
Статията ми за чесъна: https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1983790045212465&id=1623094287948711&_rdr
Грип Див чесън при грип :
https://www.facebook.com/…/a.18365724632…/1836572749934196/…
Линкове към основни статии при вирусните инфекции:
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=2015388171879414&set=a.581342658617313&type=3&theater

Няма коментари:

Публикуване на коментар